Míle pro MÁMU v Přerově

Každoroční v současné době již mezinárodní akce Míle pro mámu navazuje na iniciativu Únie mateřských center na Slovensku s cílem poukázat na důležitost a sílu mateřství. V České republice jsme se stali pilotním realizátorem této společenské akce.

Každý rok projdou rodiny s dětmi symbolickou míli vedoucí z parku Michalov na Horní náměstí v Přerově. Na trase je čekají tematicky zaměření zábavné úkoly (např. Cesta kolem světa, Domácí práce, Pohádková trasa,…) Cílem kromě oslavy mateřství je i přiblížit lidem krásu historického centra Přerova prostřednictvím doprovodného programu na Horním náměstí.

Míle pro mámu

Krásné počasí, spokojené reakce rodičů dětí, které procestovaly na trase z městského parku Michalov na Horní náměstí doslova celý svět, svědčily o tom, že letošní ročník Míle pro mámu byl pro rodiny zajímavý a netradiční. Vždyť na cestu kolem svět se vydaly společně s hrdiny kresleného seriálu pro děti, Willi Fogem a princeznou Romi, kteří zahájili letošní putování. Všichni cestovatelé navštívili postupně pět světadílů, v každém z nich měli za úkol splnit nějakou disciplínu typickou pro daný kontinent. Městský park Michalov se proměnil ve světadíly Afriku a Ameriku s rozlehlými prériemi, na nichž se cestovatelé setkali s indiány – vyzkoušeli si namalovat obličej po vzoru indiánských tradic, učili se plížit tak, aby je bandité nezahlédli, a zkrotili divoké mustangy.

V africké části děti ve spolupráci s rodiči vyráběly z přírodních materiálů černošský šperk a pak je čekala cesta “divočinou” po stopách zvířat žijících v této části světa. Prostor před lávkou u loděnice se proměnil v Austrálii a Oceánii. “Australské farmářky” učily děti krmit klokana a u majáku vítal děti bůh moře Neptun se svým trojzubcem. Vyzkoušel děti ze znalostí živočichů žijících v moři. Po lávce spojující břehy řeky Bečvy se cestovatelé dostali až do Japonska, kde si měli možnost vyzkoušet přenášení tradičního japonského pokrmu suši zcela netradičními špachtlemi a špejlemi.

Náročný úkol na ně čekal v Himalájích. S batohem na zádech přes soutěsky a velké balvany děti zdolávaly “osmitisícovku”, na zpáteční cestě z vrcholu se učily slaňovat do základního tábora. Horní náměstí představovalo Evropu a její tradice. Malí cestovatelé zdobili lidový kroj, z různých geometrických tvarů lepili domky “nového Přerova”, celé putování pak ukončili na statku, kde pomáhali se sklizní brambor.

Na Horním náměstí byly pro děti a jejich rodiče připraveny další atrakce v podobě skákacího hradu, malování sádrových odlitků, zdobení perníčků a ukázky práce modelářů. Po únavné cestě se mohli všichni občerstvit u stánků, koupit si nějaký upomínkový předmět a poslechnout si příjemné písničky z produkce kapely RENSI pod vedením Marka Bolfa.

DUHA klub Rodinka Přerov děkuje všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na zajištění letošního ročníků Míle pro Mámu. Spokojené reakce rodičů i dětí nás motivují do přípravy již pátého ročníku této mezinárodní akce, která se uskuteční příští rok opět na začátku měsíce května jako oslava Dne matek.

Více fotografií z akce

Cena:
budeme aktualizovat

Kdy:
další termín již plánujeme

Den:
obvykle sobota

Čas:
obvykle 14:00 – 18:00

Kde:
upřesníme

Pro koho:
Rodiny s dětmi

Pořadatel:
Mgr. Ivana Čagánková

2019-01-10T10:34:09+00:00